Недела, 23 Март 2014 by

ABT Puts Power Back into 2.5 TFSI with Audi RS Q3 Tuning Project

Кога зборуваме за автомобили кои намерно збогатуваат автомобили за да се задржи вниманието на јавноста, секогаш во тек, повеќето луѓе мислат на Порше и нејзините Кајмански модели. Сепак, постојат многу Ауди примери за оние кои знаат каде да се погледне.
Q3 РС е една од нив, кои со 310 КС топлиот кросовер кој го користи истиот 2,5 -литарски TFSI мотор како ТТ РС, сеуште не може да одговара на неговата моќ. Го прават тоа на првиот кросовер или SUV што некогаш му овозможува да ја носи значката на РС со малку разочарување , особено кога AMG не е повлечен, туку напротив со сите удари нуди 360 КС на GLA 45 .
 
Германците на ABT Sportsline не се само големи Ауди тјунери, но исто така големи Ауди навивачи, така што тие не би можеле да ги споделат со Q3 РС живописните  310 КС . Нивното решавање нуди : мелодија до 410 КС . Познатиот 2,5 -литарски турбо исто така, добива зголемување на моќ од страна на 110Nm , од 420Nm (310 lb-ft ) до 530Nm (391 lb-ft) . Ние немаме посебно забрзување со броеви за автомобилот, но се очекува 5 секунди во спринт од 0 до 100 км / ч.
Подесувањето е во деталите со ABT , кој ги превзеде сите козметички добрини достапни за Q3 и ги прилагодени на моделот на РС. Тие вклучуваат нова решетка, нов преден браник , дифузор и четири издувни цевки. Тоа не е како чист изглед како вистински quattro проект.
 
Само чисто парче на подесување на болидот со 21 -инчни алуминиумски тркала сет е завиткан во 255/30 R21 гуми. Додека телото во комплет е благо забавен, и моќта е сериозно кул. 410 коњски сили во Q3 е малку повеќе од доволно да се направи секој фан среќен со РС која е причината зошто ABT стои со потпис на него.