Среда, 26 Март 2014 by

Севиља го избричи Реал..

Шампионската трка во шпанската Примера се движи кон самиот крај, а секој кикс може да чини трилинг на претендентите за титулата. 
Првиот кикс го направи Реал Мадрид. А можеби и не е, ако се земе во предвид дека Севиља предходно има нанижано пет победи. Берберите го дочекаа Кралскиот клуб, и ги фрлија на колена, а одиграа за себе, но и за Атлетико Мадрид и за Барселона, кои се сега пред Роналдо и неговата дружина.
Јунак на мечот е Карлос Бака кој е и двоструки стрелец. Најпрво Роналдо во 14-та минута од слободен удар постигнал гол, но со помош на противничкиот играч од живиот зид, а потоа на сцената стапи Колумбиецот. Прво во 19-та минута на асистенција на Рејес изедначи, да би потоа на мајсторсиот потег и додавање од Ракитич во 72-та минута во потполност го преврти резултатот. Ова е првпат после мај 2009 година, Реал да изгуби два по ред натпревари.. 

Drivers' world championship

 • Last updated: 30 Мар 2014 22:22 UTC
      Driver   points
  1 Nico Rosberg     043
  2 Lewis Hamilton     025
  3 Fernando Alonso     024
  4 Jenson Button     023
  5 DK Kevin Magnussen     020
  6 Nico Hulkenberg     018
  7 Sebastian Vettel     015
  8 Valtteri Bottas     014
  9 Kimi Räikkönen   006
  10 BRA  Felipe Massa       006
   

   

   

Тунирај во 3D