Понеделник, 24 Март 2014 by

Марк Маркез победи во Катар

Марк Маркез Едноставно Спектакуларeн, но и Роси беспрекорно и ептен добар! 
Неверојатна трка во која Марк Маркез до последниот круг, до последниот агол, тој ја бранеше со нож меѓу забите, првата позиција. Роси истата ја загуби на еден круг пред крајот, во кој можеби малиот Маркез и неправилно му се втурна во правецот на VR46. Роси денес покажа дека има амбиции за нови победи и дека тоа ќе го направи во некој од следните трки..
А Маркес покрај неговата повреда на ногата, фрактура која беше направена за време на тренингот, Маркес ја освои првата победа оваа сезона, оставајќи зад себе многу брзиот и препоподен Валентино Роси. 
Тоа е засега само откритието на оваа фаза за Роси во Мото ГП 2014: шампионот на светот покажа добро чувство со неговата Јамаха М1, што го прави јасно како неговиот талент не е избледен и дека во оваа лига, тој не се откажува! 
Третото место за Дани Педроса на Шпанецот кој беше постојано зад Роси, но тој претпочита да си земе дома вредни поени. 
За Aleix Espargarò и Андреа Довициозо четвртата и петтата позиција; 
непланирано за Хорхе Лоренцо, Андреа Iannone и Смит. 
Напишано од DR.ZO

Drivers' world championship

 • Last updated: 30 Мар 2014 22:22 UTC
      Driver   points
  1 Nico Rosberg     043
  2 Lewis Hamilton     025
  3 Fernando Alonso     024
  4 Jenson Button     023
  5 DK Kevin Magnussen     020
  6 Nico Hulkenberg     018
  7 Sebastian Vettel     015
  8 Valtteri Bottas     014
  9 Kimi Räikkönen   006
  10 BRA  Felipe Massa       006
   

   

   

Тунирај во 3D