Забава

Авто Салон

Понеделник, 2 Септември 2013, by

Future vision: Engineers discuss 2014 changes

2014 сезона ќе донесе со неа и некои од најголемите промени во Формула 1 со техничките прописи. Една трка за сосема извесно време. Не само што е овој спорт во усвојување на нови 1.6-литарски турбо V6 мотори, 
“Фолксваген груп” (VW, Audi, Skodа, Seat, Bentley, Lamborghini), е најголемиот производител на автомобили во Европа, и соопшти дека продал повеќе автомобили во првите 8 месеци од 2012, отколку во текот на целата 2011, кога забележа рекордна продажба, соопшти АФП.
Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во изјава за МТВ најави пет нови странски инвестиции во земјава.
Недела, 11 Август 2013, by

Honda Working on New LMP1 Engine

Хонда во ефикасноста на развојот (ХПД) ги објави плановите што ќе им ги понудат на новите LMP1 издржливост на спортски автомобил со мотор за 2014 сезона. Новиот мотор ќе биде врз основа на истите турбо 2,2-литарски V6 единица кој ќе се користи во изрод IndyCar Серија од 2012.
Вака ќе изгледа скопскиот плоштад со изградба на современа фонтана на површинско ниво со 128 прскалки,  кои ќе се употребуваат само во летниот период. Фонтаната ќе биде со димензии 15x15 метри, а ќе биде поставена на просторот помеѓу Камениот мост и постојната фонтана.

 

 

world championship

 • Last updated: 30 Мар 2014 22:25 UTC
    team points
  1 Mercedes 068
  2 McLaren-Mercedes 043
  3 Ferrari 030
  4 Williams-Mercedes 020
  5 Force India-Mercedes 019
  6 Red Bull Racing-Renault 015
  7 STR-Renault 007
  8 Sauber-Ferrari 000
  9 Lotus-Renault 000
  10 Caterham 000