Недела, 23 Март 2014 by

Ferrari Land во Шпанија

Ferrari во 2016 година ќе го отвори првиот забавен парк во Европа и првиот тематски хотел, посветен на познатата марка автомобили во ПортАвентура ( PortAventura ) – еден од најголемите европски рекреативни комплекси, кој се наоѓа во североисточниот дел на Шпанија, соопштија партнерите во проектот, пренесува Франс прес.
ПортАвентура и Ferrari потпишаа спогодба за изградба на нов луксузен хотел Ferrari и тематската област Ferrari Land во рамките на ПортАвентура кој е на стотина километри од Барселона.
 
Оваа нова тематска зона ќе биде единствениот тематски парк Ferrari во Европа и веќе се зборува за инвестиции во вкупна вредност од 100 милиони евра.
 
Ferrari Land, ќе се протега на 75 000 квадратни метри, ќе понуди многу нови атракции, меѓу кои е и највисокиот и најбрз вертикален акцелератор во Европа.

world championship

 • Last updated: 30 Мар 2014 22:25 UTC
    team points
  1 Mercedes 068
  2 McLaren-Mercedes 043
  3 Ferrari 030
  4 Williams-Mercedes 020
  5 Force India-Mercedes 019
  6 Red Bull Racing-Renault 015
  7 STR-Renault 007
  8 Sauber-Ferrari 000
  9 Lotus-Renault 000
  10 Caterham 000