Вторник, 25 Февруари 2014 by

Is Valentino Rossi in for MotoGP Racing Beyond 2014?

PATA најде место на облека од Валентино Роси што ќе ја носи во 2014 година, а ние тоа го забележавме на тестот во Сепанг . Гласовите во индустријата веќе се прошируваат, а јас се прашувам дали Pata е со цел да стане еден од водечките спонзор во Мото ГП , како што изгледа и како тие прават се за да се стави крај на соработката со SBK тимот на Десет Кејт.
 
Misterhelmet верува дека Роси е во фактот да потпише договор со PATA, тоа наводно ќе донесе значително повеќе изложеност на кожи на доктор и моторциклот од 2015 година.
 
Сега, тоа е за оваа конкретна година што ја прави имагинација да одат на дивината , како сегашниот договор на Роси со Јамаха во 2014 година , а тоа значи дека тој е на планирање да се трка во најсилната класа во присутната  завршна сезона.
 
Сепак, кога го прашале за неговите планови да продолжи и во Мото ГП Роси , изјави дека првите 6 трки или полу- сезона ќе даде добар показател на неговиот настап и конкурентноста на својот моторцикл, и дека овие фактори ќе бидат главен фактор во неговите одлуки .
 
Од друга страна , Силвано Galbusera изјави , Роси е нов тимски шеф , и е среќен со првите резултати во Сепанг и знае дека италијанскиот натпреварувач ќе биде уште подобар ако моторциклот се подобрува.
 
Дури и повеќе, Galbusera верува дека Роси дури може и да го преземе првенството, со подобар моторцикл кој го разбира повеќе и со оглед на неговото неизмерно тркачко искуство .

world championship

 • Last updated: 30 Мар 2014 22:25 UTC
    team points
  1 Mercedes 068
  2 McLaren-Mercedes 043
  3 Ferrari 030
  4 Williams-Mercedes 020
  5 Force India-Mercedes 019
  6 Red Bull Racing-Renault 015
  7 STR-Renault 007
  8 Sauber-Ferrari 000
  9 Lotus-Renault 000
  10 Caterham 000