Вторник, 4 Февруари 2014 by

Хеџ фондови го судат Порше за 1,8 милијарди евра

Седум хеџ фондови го тужат директорот на Порше Волфганг Порше и членови на Одборот на директори Фердинад пиеја. Причина е неуспешниот обид на компанијата да се здобијат со Фолксваген. Тие сакаат компензација од 1,8 милијарди евра (2,4 милиони долари ), пренесе ВВС.
 
Некои инвеститори очекуваа цената на акциите на Фолксваген да се намали поради недостигот на категоричниот предлог за купување од Порше.
 
Но пораката на концернот дека поседува толку многу акции од германскиот конкурент, предизвика невиден интерес за акциите на Фолксваген, бидејќи инвеститорите побрзаа да ги купат, за да ги компензира слабите позиции.
 
Порше, кој и претходно беше заплашуван од слични тужби, негираше дека извршил прекршоци. “Генералниот директор на Порше и членовите на Управниот одбор ќе се бранат со сите расположливи законски средства”, соопшти концернот.
 
Во остар пресврт на настаните компаниите се договорија во 2009 година Фолксваген да го добие Порше. Германскиот концерн доби 49,9 % од акциите на францускиот конкурент во 2009 година.
 
Во 2012 година компаниите склучија нов договор, при која Фолксваген ги купи преостанатите 50,1 % акции на Порше за 4,46 милијарди евра.

world championship

 • Last updated: 30 Мар 2014 22:25 UTC
    team points
  1 Mercedes 068
  2 McLaren-Mercedes 043
  3 Ferrari 030
  4 Williams-Mercedes 020
  5 Force India-Mercedes 019
  6 Red Bull Racing-Renault 015
  7 STR-Renault 007
  8 Sauber-Ferrari 000
  9 Lotus-Renault 000
  10 Caterham 000