Menu

Infiniti претстави модел со високи перформанси, а се вика Црниот С

Infiniti има работено со своите партнери на RenaultSport Формула еден тим за да се развие верзија за Q60 Coupe.

imageshandler introducing-project-black-s-an-exploration-of-a-new-infiniti-high-performance_2

Јапонската марка повикува да бидете активни при покаживање од резултатот на проектот S, кој ја истражува можноста за еден модел со високи перформанси од Infiniti. Компанијата ќе го претстави моделот во 2017 Женева, а првиот тизер слики, преку кои и доста се открива, изгледа како нешто што ние би сакале да возиме.

introducing-project-black-s-an-exploration-of-a-new-infiniti-high-performance_1 introducing-project-black-s-an-exploration-of-a-new-infiniti-high-performance_3

Работата со тим од Формула веќе доби за Infiniti напредни хибридни подесување, кој ќе биде за повеќе достапност преку KERS системот кој ќе се нуди на патнички автомобил, одкако тоа ќе се претвори во производствен модел. Infiniti го нарекува ТЕ, која е краток за системот за обновување на енергијата, и тоа работи како хибрид, но со значителна придобивка и моќ.

imageshandler-3-1

Infiniti тврди дека системот нуди, при “доцнење-слободно забрзување”, заедно со интензивирање на моќноста и вртежен момент со кинетичка енергија собрани за време на кочењето. Но јапонската марка инсистира на тоа дека технологијата вклучена во овој модел не постои во сегашниот патнички автомобил (не каламбур наменети), така што ова е нешто што ќе го направи на автомобили кои ќе се издвојуваат со поделбата на перформанси.

Volvo исто така работи на хибриди перформанси, што значи дека ние треба да очекуваме “војна во коњски сили”, каде претходно се одржа договор помеѓу германското премиум трио, да продолжи да се одржи во овој век, но со нови играчи и ново “оружје”.

imageshandler-1
Очигледно, како што подвлече Infiniti, не постои хибрид со високи перформанси на пазарот со овој вид на Формула 1 технологија на одборот, но Мерцедес-AMG работи на hypercar кои ќе настапи со Ф1-добиен мотор.

За разлика од hypercar Mercedes-AMG, како резултат на Infiniti е проект Црниот S и има потенцијал да биде прифатлива за обичните смртници кои немаат сеуште “еден милиони евра.”

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот