Menu

Голф со 745кс се движи како безшумна подморница на драг трки

Започнува со “7”, и се е доволно гласно за да се осети интерактивната инсталација на концертот. Во фокусот на вниманието е Volkswagen Golf R, а ние сме тука да ви покажеме е еден од исклучоците.

Овој Мк VI е еден модел со пеколна машина, со надземен хечбек кој сега е во пакување со доволно моќ да ги предизвика сите супер автомобили и хипер автомобили. Благодарение на комплетното моторно преуредување (повеќе за тоа подолу), R пакетот не произведува помалку од 745 КС и 925 Nm (682 lb-ft), а со помош на засилена верзија на менувач го користи седум брзинскиот со двојна спојка менувач на Audi RS3.

Кога имате таков автомобил, на драгстер трките лесно се станува лидер, како што е нагласено во парчето од снимката на дното од страницата. uber-компактните трки го нудат својот фер удел на екстремно подесување на овие манифестации, како што се 650 PS Mercedes-Benz ML63 AMG и SLS AMG, во трка со интригантниот и мал голф и неговиот саундтрак, или подобро кажано, недостатокот на истата.

Како што е споменато во насловот, ако го споредиме осилото на нешто што треба да има свој глас, доаѓаме до заклучок дека ова е со подморница стил, направен од тркачи.

Под хаубата на Golf R, има измена од фабричкиот дволитарски турбо мотор кој е со направен простор за 3.6-литарски V6 новиот Passat R. Но шест-потот го остави својот природен стремеж зад себе, преку стекнување на еден пар на нови турбополначи ХГП R28, заедно со еден тон други додатоци за поддршка на модификацијата.

Германскиот инвеститор на ХГП Turbo, кој е задолжен за конверзија, исто така може да понуди … скротувач верзијата и контрола на ѕверовите, која гледа само во единицата V6 со користење на еден турбо полнач.
Резултатот?
Со моќност од 530 КС и 700 Nm (516 lb-ft) на вртежен момент, со поставка исто така вклучува шест-брзински DSG менувач.

Оние од вас кои имаат будно око на резервното царство и своите евра, веројатно се запознаени со овие проекти, но не и со посебниот сет на податоци кој може да ви подготвиме за гледање на biturbo верзија во работа.

maxresdefault-3 745-hp-vw-golf-r-sleeper-goes-drag-racing-with-submarine-silent-strike-113927-7

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот