Menu

BMW 1M Coupe 5.0-литарски V10 мотор

BMW Серија 1 М Coupe е веројатно најлудиот автомобил лансиран од страна на Баварците во поновата историја. Во време кога луѓето се со идејата дека автоматски менувачи стануваат норма, дури и во спортски автомобили, овој мал и бесен модел излезе и покажа на светот дека тоа може да се води.
Овој автомобил е вистински М модел и го добила ова име М1, но производителот одлучи да се избегне секаква конфузија со класичен баварската спортски автомобил и отиде за номенклатура на BMW Серија 1 М Coupe.

Првично, 1M дојде со Шест цилиндричен мотор со 3.0-литарски, кој беше овој пат е со изменета верзија на располагање од другите модели на BMW во временските единици. Сепак, во Серија 1 М Coupe, произведува 340 КС (на 5.900 вртежи во минута) и 332 lb-ft (450 Nm) на вртежен момент меѓу 1.500 и 4.500 вртежи во минута.

Но, голем фактор на моторот беше, кратко меѓуоскино растојание, и погон на задните тркала и фактот дека е опремен со шест-брзински мануелен менувач. Сите овие работи прават експлозијата да се вози направена вака, но исто така, се става капа на вештините кои се доста високи за совладување на 1M.

Она што ние се обидуваме да го кажеме е дека никој не се пожалил за тоа дека нема доволно моќ. А сепак тука е една од ретките продадени автомобили во светот (6,309 во сите), кој доби моќен поттик. Тоа се случи благодарение на 5.0-литарски V10 мотор со позајмен мотор од E60 М5. Во неговата оригинална состојба, таа произведува 507 КС, но во овој мал портокалов ѕвер, таа оди на целиот пат до 550 КС.

И покрај тоа дека сите ја имаат моќта и фактот што има песна на располагање, возачот на овој автомобил не смее насекаде да вози брзо. Наместо тоа, тој насекаде покажува импресивни количества вештина, и со тоа испраќа кон BMW многу јасни. Тоа може да биде вистина дека тој е полесно да се вози странично во овој автомобил од право, но сепак.

Освен милји за галон (или литри на 100 километри), потрошувачка на овој BMW 1M Coupe е, исто така, се мери во милиметри на обемот на гумите, кој гори во една минута. Судејќи според поголема количина на чад што секогаш го прави овој модел, малку е тешко да се оцени сето тоа на самото место при акција, но ние би рекле дека изгорени гуми преку една четвртина од очигледната во текот на четири минути е половина од видеото. Што е смешно за голем дел од останатите машини.

bmw-1m-coupe-50-liter-v10-engine-swap-makes-sense-if-you-re-insane-113919-7 maxresdefault hqdefault

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот