Menu

Шампионот од 2016 Нико Розберг се повлекува од Formulа 1

Ова не се случува многу често во Формула 1 и во мотоспортот во целина, па кога го прави тоа секој вилицата му паѓа на подот.

images f1-abu-dhabi-gp-2016-second-place-nico-rosberg-mercedes-amg-f1-w07-hybrid-celebrates-his-w f1-nico-rosberg-petronas-visit-2016-nico-rosberg-mercedes-amg-f1-toto-wolff-mercedes-amg-f

Тоа е веројатно она што се случи денеска во Формула 1, за фановите низ целиот свет по целата сезона од 2016 година и шампионот Нико Розберг објави дека ќе престане со трки во Ф1 со непосреден ефект.

Очигледно, дури и Mercedes-Benz е изненаден од шок објавувањето на Nico, особено со оглед на тоа дека германскиот возач потпишал продолжување на договорот на две години за 2017 и 2018 Ф1 сезона назад во текот на летото.

Неговата одлука очигледно беше донесена само еден ден по своето најголемо достигнување во Абу Даби, минатата недела, кога тој стана првиот германски возач што победил на Ф1 титула во воланот на Mercedes-AMG F1 автомобил.

“Ја донесов мојата одлука во понеделникот вечер. Првите луѓе на кои им кажав беа Вивијан и Георг (Нолти, од менаџерскиот тим на Nico), проследено со Тото”. Розберг вели во пост на Фејсбук.

Нико најави на јавниот оглас пред ФИА награда во 2016 година, доделување во Виена, Австрија, со која е поддржан во неговата одлука од никој друг, од шефот на Мерцедес Моторспорт, Тото Волф.

“Ова е храбра одлука од страна на Нико и доказ за силата на неговиот карактер. Тој избрал да замине во врвот на неговата кариера, како светски првак, кој го има постигнато детскиот сон. На јасноста на неговата пресуда значеше ја прифатив неговата одлука веднаш кога тој ми рече. “, Рече Тото Волф.

Изјавата за повеќето дефинитивно падна како бомба во Ф1 тимот на Мерцедес АМГ, кој сега има отворено кокпит како Формула 1 влегува во нова ера на регулативи почнувајќи од 2017 година.

Нико Розберг се тркал во 206 Гранд При, освојувајќи 23 трки, постигнувајќи 30 пол-позиции и 20 најбрзи кругови. Неговиот најголем успех останува на Ф1 за 2016 година.

Постојат многу гласини кои се вртат за замена на неговиот потенцијал, но тоа веројатно е премногу рано да се обложуваат на еден возач. Mercedes-поддржан и поранешниот шампион DTM Паскал Wehrlein, вели дека: најголеми шанси има Фернандо Алонсо.

02-1480686750-28-1480305136-nico-rosberg-2016-f1-champion-01 nico-rosberg f1-abu-dhabi-gp-2016-nico-rosberg-mercedes-amg-f1-celebrates-his-world-championship-with-w 15267871_10154805725189874_5486051273245659398_n rosberg-hamilton-large_transqvzuuqpflyliwib6ntmjwfsvwez_ven7c6bhu2jjnt8-1 161010162822-mercedes-hamilton-rosberg-australia-super-169 breaking-2016-champion-nico-rosberg-retires-from-formula-1-113379-7

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот