Menu

BMW i8 Vs Honda NSX во конфронтација

ни дава надеж за иднината на Supercar со новата генерација на супер-автомобили…

BMW i8 и Honda NSX користат слична технологија за да го револуционизира пазарот со хибрид суперавтомобил. И двата користат мотори во средината, монтирани со внатрешно согорување, хибридни drivetrains и со лесни материјали. И двете имаат специфичен концепт автомобил-esque форми, кои веднаш ќе се претворени во глави. Тие се со слични цени, од кој NSX чини малку повеќе од i8. И двата модела, се совршени кандидати за споредба со суперавтомобил.
Надвор на патеката, i8 има тенденција за подуправување, но и покрај тоа има 1.5-литарски три-цилиндарски турбо мотор, кој успева да создаде респектабилни 357 коњски сили и тим од 0 – 100км/ч во време од 4,4 секунди – исто како Порше 911 Карера, но со многу подобар MPG. И LaFerrari, Порше 918 Spyder и McLaren P1 може да ја користат оваа хибридна технологија, но во BMW i8 тоа се однесува на релативно прифатлив supercar.
Јасно е дека, сепак, на BMW i8 не е во натпревар со NSX на патеката. Нејзиниот beefier твин-турбо V6 мотор лесно Outclasses на i8, доставувајќи неверојатни 573 КС, и со подобро ракување се совпаѓаат.

Новиот NSX, долго време доаѓа и затоа е во високата побарувачка откако доживеа бројни одложувања од последниот модел кој излезе во производство во 2005 година, но тоа сигурно изгледа како да вреди да се чека. Единственото нешто што не се во споредба со i8 се Gullwing вратите. Во Carfection, се чини повеќе се вљубени со поинтересниот NSX во целост, но и се заклучи дека и инженерингот е чудеса. Покрај тоа, таа не уверува дека суперавтомобил е далеку од мртов, а – ова е само почеток на една нова генерација.

imageshandler imageshandler-1

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот