Menu

Нико Розберг, вели Луис Хамилтон е “еден од најдобрите некогашни Ф1 возачи и денешницата

Светскиот шампион Нико Розберг ја оддаде почитта кон својот тимски колега од Мерцедес Луис Хамилтон, и го нарече “еден од најдобрите досега” Формула 1 возачи.

Германецот го победи Британецот на пет поени по долга битка над 21 трки која кулминираше во Абу Даби во неделата.

Розберг рече: “Јас му должам некои зборови на Луис”
– Тој е еден од најдобрите во светот, еден од најдобрите на сите времиња сигурно, а тоа е неверојатно интензивно да се тркаш со него..

Јас имам голема почит за него, бидејќи тој прави неверојатна работа. ”

Битката за титулата заврши во контроверзии на патеката Јас Марина, кога Хамилтон возеше намерно бавно во обид да се доближат ривалите и да го стигнат Розберг.

На Трикратниот шампион Хамилтон му беа потребни за победа над Розберг, да заврши пониско од третата позиција и да ја стопи разликата од 12 поени.

Розберг изјави за BBC Sport во вторникот дека да се зборува за инцидент е “бесмислено”, а сега додаде: “Јас имам голема почит за него, бидејќи тој го прави неверојатна работа, тој направи толку добро во текот на годините и се борел до последните метри во неделата. тоа го направи тоа многу тешко во неделата, но сè повеќе и повеќе убаво е потоа. ”

Двајцата биле ривали откако започнале со картинг заедно како деца, иако на пријателството се формирале во своите тинејџерски години тоа се олади, бидејќи тие станаа Мерцедес соиграчи.

Розберг рече: “Тоа се чувствува кои ние сме ги правеле одсекогаш, а тој секогаш остро ме советуваше.”

Шефот на Мерцедес во Формула 1 Тото Волф не беше задоволен со тактика на Хамилтон по трката – Британецот игнорирал тимски наредби за да се забрза, кои се засноваат на нивните тврдења дека тој ја ставил победата изложена на ризик под закана од Ферари од Себастијан Фетел.

Хамилтон ги отфрли овие тврдења и изјави дека бил во удобно водство.

Волф изјави дека ќе размисли дали да преземе било каква акција против Хамилтон во наредните денови, и рече по трката дека “сè е можно”.

Во средата, тој додаде: “Кога првпат го донесе Луис и Нико заедно како возач нашите спарување назад во 2013 година, јасно стави до знаење дека нема да има број еден статус за било кој од нив – и тие не го сакаа тоа.

_92686257_2016_graphic

“Знаевме дека за два светски таленти во нашите раце им дава еднаква можност да го исполнат својот потенцијал за да се донесе најдоброто од нив.

“Во исто време, ние знаевме дека овој пристап понекогаш ќе ни даде некои тешки моменти за да се справиме со тоа.

“Тоа е нешто што го зема во предвид и е со прифатен предизвик во вредносното спречување.

“Кога ќе ги видите резултатите, кои ги имавме заедно, тоа е јасно дека ова е вистинскиот пристап Еден од клучевите за нашиот успех е дека тие постојано се поттикнат едни со други.

“Тие се родени борци и интензивната конкуренција е добро за нив, за тимот и за спортот”.

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот