Menu

Како да се сопре Хамилтон

Честите навидум ситни дефекти во последните 5-6 трки го одалечуваа Хамилтон од борбата за прво место, кој почнувајќи од последните места успеваше да стигне и до подиум со бодови кои го одржуваа во борба за титула, но и фактички со подарок од раководството и старт од првиот стартен ред му овозможуваа на Нико Розберг да најпрво да ја надополни бодовната разлика, а сега на неколку натпревари пред крај, дури и со една рака како да го има шампионскиот трофеј. Ова што го кажуваме е вистина, бидејќи Хамилтон кој во последните две години ја освојуваше титулата во Ф1 шампионатот, се соочува со големи обструкции во тимот на Петронас Мерцедес. Очигледно е, и од последната трка, каде му е одземена победата од рацете на Хамилтон со палење на моторот на болидот. Фактот дека доколку победеше на оваа трка Хамилтон ќе имаше бодовна предност пред Нико Р. која ѓоже ќе беше недостижна за него, вака со овие ветеми подароци, германецот чекори кон својата прва шампионска титула.

Уште побитен фактор е тоа што Хамилтон сеуште ја користи стара технологија во својот болид, од менувачот и воланот, и при едно тестирање во идентичен болид со Нико Р. Хамилтон му направил разлика од 3 секунди по круг.

private-session-with-lewis-hamilton-nico-rosberg-petronas-brand-tianchad-com-1909

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот