Menu

Луис Хамилтон ја освои Големата награда на Австрија

откако Нико Розберг преку судир сакаше да го исфрли од игра
Луис Хамилтон од Мерцедес се судри со својот тимски колега Нико Розберг во последниот круг одкако го помина, и за да победи на возбудливоста за Големата награда на Австрија

Розберг за овој потег е даден за казна од 10 секунди и две лиценца казнени поени од стјуардите за предизвикување на судир.

Тоа го намалува дефицитот на Хамилтон до Розберг до 11 поени во трката за титулата.

Одлучувачки со контроверзен потег
ќе има контроверзии во Мерцедес за овој потег, кој ја одлучи трката..

Хамилтон беше една позиција пред Розберг, но потоа беше истуркан од патеката, но судирот му наштети на предното крило на Розберг, кој предизвика кочење на болидот по должината на патеката одкако Хамилтон го помина Германецот, кој потоа загуби уште повеќе места на Макс Verstappen на Ред бул и Кими Раиконен од Ферари.

_90274841_austria _90274374_austria

Хамилтон изјави на инженерот од неговиот тим над радио: “Бев надвор – не бев јас, кој се урна.”

Она што беше кажано потоа?

Откако за да се постави во круг го исвиркуваа главно германско-австриската публика, додава Хамилтон на подиумот. “Тој направи грешка во првиот свиок, и мене ме удри. ”

Розберг – кои, исто така, беше дадена опомена за возење со оштетен автомобил – имаше поинаков став, но БиБиСи Ф1 аналитичар Алан McNish рече дека вината за судирот била во Розберг.

“Апсолутно столчен од болка”, изјави Розберг. “Ние се боревме и бев таму за да се борам малку со моите сопирачки. Отидов малку длабоко, но тоа е во ред, бидејќи јас сум во внатрешноста за да можам да диктирам. Па јас бев изненаден од претекнувањето на Луис кој и предизвика судир. Тоа е неверојатно.”

Слушнете како толпата ‘куку’ Хамилтон за време на подиумот интервјуа

Мерцедес, изјави Розберг имаше сопирачки-by-wire неуспех – која влијае на задната оска – на крајот на претпоследниот круг.

Но, шефот на тимот Тото Волф уште се опишува судирот како “глупав” Првично, без да се каже што се чувствува е виновен.

Како тие да завршат како тоа?

89% од оние кои гласаа во нашите животи текстот коментар анкетата рече Нико Розберг е виновен за судирот

Победата ќе биде олеснување на Хамилтон, кој може да си помисли какви грешки има со сомнителна стратегија и што може да го чини.

Светскиот шампион исто така ќе сакате да знаете како тој заврши зад Розберг во на прво место, ја започна од пол-позицијата и ја предводеше првите 21 круга од трката за втор Мерцедес бореше за разлика од шестото место. И Себастијан Фетел немаше среќа. Во 54 круг при негово водство, а спремајќи се да влезе за промена на гуми, му пукна џадна гума и потоа се најде во заштитната ограда.

_90273644_meadow_getty1 _90273641_redbullstatue_getty1_90273646_vetetlcrashsplit_getty

Хамилтон беше брилијантен пол-позиција во влажни услови, во саботата, победувајќи Розберг за повеќе од половина секунда и е во потрага добро за победа со својот тимски колега деградиран до шестата позиција на стартот поради казна менувач.

Хамилтон водеше удобно во раните фази на трката Розберг се бореа минатото Нико Хулкенберг Форс Индија и Џенсон Батон од Мекларен, а се работи на третото место зад Хамилтон и Кими Раиконен од Ферари.

_90274704_austria _90274981_hamiltoncelebratesteam_getty _90274475_alainprost

Share This:

No comments

Leave a Reply

AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Like us on Facebook

Видео На Денот